V článku s názvom „Sídliská a súvisiaca infraštruktúra. Čo ostalo v Košiciach nezrealizované?“ sme sa venovali projektom, ktoré ostali v minulosti len na papieri a k ich realizácii sa napokon z rôznych dôvodov nepristúpilo. Nadväzujúc na uvedený článok sa v tomto článku pozrieme na miesta kde je v rámci mesta Košice plánovaná rozsiahla výstavba v horizonte nasledujúcich niekoľkých desiatok rokov.
V roku 2021 mesto Košice vyhlásilo urbanistickú súťaž, ktorá niesla názov „Košice – Hornád, Nové mestské centrum“. Slovenská Komora Architektov uvádza na svojej webstránke k spomínanej súťaži nasledovné: „Predmetom súťaže bol návrh reurbanizácie riešeného územia ohraničeného zo severu Rampovou ulicou, zo západu okrajom koľajiska hlavnej železničnej trate, z juhu Palackého ulicou a križovatkou Prešovská – Sečovská vrátane, z východu Prešovskou cestou.“ Zároveň podľa Slovenskej Komory Architektov odborná porota vyzdvihla skutočnosť, že „návrh veľkoryso nadväzuje na historický vývoj Košíc a vytvára predpoklad na zvýraznenie metropolitného významu mesta v budúcnosti“. Podľa dostupných informácií dotknuté územie má výmeru celkovo 124 ha. V predmetnej medzinárodnej urbanistickej súťaži napokon zvíťazil návrh od kancelárie Gogolák + grasse z Prahy. Súťaž bola vyhlásená v decembri 2021 a výsledky súťaže boli zverejnené v júni 2022.
Územie, ktorého sa táto súťaž týkala sa nachádza v blízkosti historického centra Košíc, v tesnej blízkosti železničnej stanice, preteká ním rieka Hornád a zároveň susedí s veľmi dôležitými dopravnými tepnami mesta. Neďaleko sa nachádza aj mestská časť Vyšné Opátske. Ústrednou myšlienkou bolo využiť potenciál rieky Hornád. Územie má mať široké využitie vrátane rekreačného a malo by byť akýmsi novým mestským centrom, ktoré má v budúcnosti prepojiť historické jadro mesta so sídliskovou mestskou časťou Dargovských hrdinov. O tom, že sa jedná o projekt veľkého rozsahu, ktorý by mal v priebehu nasledujúcich niekoľkých desaťročí zásadným spôsobom zmeniť kolorit mesta, svedčia aj nasledujúce informácie zverejnené na webstránke mesta Košice: „Nové mestské centrum by malo v nasledujúcich desaťročiach obsluhovať nielen spádové územie Košíc. Okrem obyvateľov metropoly východu a ľuďom z okresu Košice-okolie má poslúžiť aj celému Košickému kraju. Uvažuje sa, že tam môžu sídliť aj niektoré orgány štátnej správy alebo zdravotnícke zariadenia. Tým by došlo k odľahčeniu dopravy v meste. Predbežne sa počíta, že v novej štvrti by mohlo trvalo žiť 18 000 ľudí a denne by tam okrem bývania dochádzalo za prácou, rôznymi službami alebo relaxom spolu 50 000 – 80 000 osôb.“
Špecifikom v meste Košice je Sídlisko Ťahanovce. Toto sídlisko totiž zostalo doposiaľ nedostavané. Posledné bytové domy na uliciach Viedenská a Helsinská boli postavené v 90. rokoch. Značná časť Sídliska Ťahanovce podľa pôvodného projektu z čias socializmu nebola zrealizovaná. Nezrealizovaná zostala aj električková trať na toto sídlisko, ktorá mala viesť cez Americkú triedu (kedysi Trieda solidarity).
Dané územie možno v súčasnosti označiť za tzv. brownfield. Podľa odborníkov však má veľký potenciál na rozvoj. V budúcnosti však bude nevyhnutné vyriešiť určité záležitosti, ktoré môžu komplikovať a brzdiť rozvoj tohto územia. Jednou z prekážok môžu byť napríklad vlastnícke vzťahy k pozemkom, ktoré sa javia ako značne rozdrobené. Ako totiž uvádza mesto Košice na svojej webstránke: „Mesto na tomto území vlastní zhruba štvrtinu pozemkov, rovnako je na tom aj Košický samosprávny kraj a štát. Zvyšná časť patrí súkromným majiteľom.“ Zásadnou otázkou zároveň bude nasledovná: Čo s už existujúcimi objektami na spomínanom území v prípade ak do víťaznej koncepcie nebudú zapadať? V súčasnosti sa na danom území nachádza (okrem iného) napr. Stredná odborná škola železničná na Palackého 14 alebo Charitný dom sv. Alžbety na Bosákovej ulici.
V ostatných mestských častiach Košíc sa v súvislosti s rozsiahlou výstavbou v posledných rokoch hovorí o plánovanej obytnej zóne s názvom Girbeš I. Podľa informácií, ktoré priniesol denník Korzár vo svojom článku z dňa 26.júna 2023 v lokalite, ktorá sa rozprestiera na území mestských častí Myslava a Sídlisko KVP „Celá lokalita Girbeš pojme 5 000 bytov, v prvej etape by ich malo pribudnúť 1500. V tejto začiatočnej etape sú naprojektované väčšinou 3 – 4 poschodové bytovky, dve 7 – poschodové a jedna 9 – poschodová. Okrem nich aj zastávky MHD, zeleň, cyklochodník a ihriská.“ Zároveň priniesol v uvedenom článku denník Korzár informáciu, že pribudnúť by malo v danej lokalite celkovo približne 20 000 obyvateľov.
Od roku 2007 sa hovorí zároveň o novej plánovanej výstavbe v mestskej časti Sídlisko Ťahanovce. Doposiaľ sa však projekt predmetnej výstavby neuskutočnil. Bližšie sme sa mu venovali v článku s názvom Sídliská a súvisiaca infraštruktúra. Čo ostalo v Košiciach nezrealizované?
PhDr. Martin Behúň
Obchodný manažér