Mestská časť Košice – Košická Nová Ves

Mestská časť Košická Nová Ves sa nachádza vo východnej časti mesta Košice a je súčasťou okresu Košice III. Podľa informácií z posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov ku dňu 1.1.2021 mala táto mestská časť 2 901 obyvateľov. Podľa počtu obyvateľov ju teda možno radiť medzi malé mestské časti Košíc.

Pohľad na Košickú Novú Ves zo Zelenej stráne

Košická Nová Ves bola kedysi samostatnou obcou. Ku Košiciam bola pričlenená 1. augusta 1968. Významnými sakrálnymi stavbami v tejto mestskej časti sú pôvodne gotický Kostol sv. Ladislava na ulici Svätého Ladislava a Kostol sv. Rity na adrese Herlianska 52. Základný kameň Kostola sv. Rity bol položený dňa 7.10.2013.

Farský kostol sv. Ladislava
Kostol sv. Rity

V Košickej Novej Vsi sa nachádza materská škola na adrese Poľná 1 a medzinárodná základná škola a škôlka Košice International School rovnako na adrese Poľná 1. Stredné školstvo ani vysoké školstvo tu zastúpené nie je. V priestoroch bývalej Základnej školy Poľná bolo v roku 2022 zriadené tréningové centrum úpolových športov. Viac informácií o uvedenom centre sa môžete dozvedieť na nasledujúcom odkaze: kosiceonline ako aj na sportkosice. V tejto mestskej časti je aj tenisová akadémia Cassovia Tennis Academy na adrese Agátová 1208. Súčasťou Košickej Novej Vsi je aj pomerne rozsiahla a populárna chatovo – záhradkárska oblasť, ktorá nesie názov Geder.

V mestskej časti Košická Nová Ves sa nenachádza poliklinika, ani nemocnica ani žiadne veľké zdravotnícke stredisko. Najbližšia poliklinika s názvom Poliklinika Východ sa nachádza v susednej mestskej časti Dargovských hrdinov, o ktorej píšeme v článku Mestská časť Košice – Dargovských hrdinov. Táto mestská časť je obsluhovaná autobusovými linkami mestskej hromadnej dopravy. Časť liniek ide na konečnú zastávku s názvom Košická Nová Ves a časť zachádza do novej časti Zelená stráň. Na adrese Herlianska 60 v blízkosti novej štvrte Zelená stráň je nákupné centrum ShopBox, v ktorom sa nachádza mix obchodov a služieb rôzneho zamerania, napr. lekáreň, drogéria, predajňa elektroniky, predajňa s doplnkami do domácnosti atď. V bezprostrednej blízkosti ShopBox – u sa nachádza supermarket LIDL na adrese Herlianska 58. Svoje zastúpenie má v tejto mestskej časti aj reťazec KLAS, konkrétne supermarket KLAS Potraviny – Lingov sa nachádza na adrese Herlianska 11. Pobočka Slovenskej pošty je na adrese Mliečna 1 (Pošta 14).

V Košickej Novej Vsi bol v predchádzajúcich rokoch realizovaný jeden z najväčších developerských projektov v Košiciach, ktorý nesie názov Zelená stráň. Tomuto projektu sme sa podrobnejšie venovali v článku Novostavby v Košiciach. Developer podľa dostupných informácií ponúkal v tejto novostavbe 2 – izbové, 3 – izbové a 4 – izbové byty s plochou od 45 m² do 114 m² v štádiu “holobyt“. Bližšie informácie môžete nájsť na oficiálnej webstránke projektu. Projekt výstavby niekoľkých domov bol realizovaný na Agátovej ulici a po uvedenej ulici dostal aj pomenovanie – Agátová. Podľa štatistických údajov dostupných z webstránky projektu Košice 2.0 zároveň v ostatnom čase tu pribúdali nové domy v rámci individuálnej bytovej výstavby. Konkrétne v období rokov 2013 až 2021 pribudlo v tejto mestskej časti 57 bytov v rodinných domoch (čím sa podľa spomínanej štatistiky umiestnila na 10. mieste spomedzi všetkých mestských častí Košíc) a ku dňu 1.1.2021 bolo rozostavaných 70 bytov v rodinných domoch. Zároveň z informácií uvedených na webstránke mestskej časti  je zrejmé, že do budúcna samospráva predpokladá ďalší rozvoj a výstavbu: „plán počíta s výrazným zvýšením osídlenia zo súčasných 2 100 (apríl 2001) na 6 000 obyvateľov. K terajším 700 domom by malo pribudnúť asi 2 000 nových rodinných domov.“

Pohľad na Zelenú stráň a Farský kostol sv. Ladislava

Porovnávané nehnuteľnosti

Porovnať